Dojazd do Turcji

Najszybszym sposobem dotarcia do Turcji jest bezpośredni lot samolotem polskich lub tureckich linii lotniczych. Ponieważ jednak w ofercie naszych przewoźników lotniczych brakuje tanich rejsów do Turcji, warto rozważyć także podróż z przesiadkami lub dojazd samochodem bądź autobusem.

Turcja | By spędzić wymarzone wakacje w Turcji, możemy skorzystać z bogatej oferty przewoźników lotniczych i autokarowych
Turcja | By spędzić wymarzone wakacje w Turcji, możemy skorzystać z bogatej oferty przewoźników lotniczych i autokarowych (by tuareq)

Samolot – najszybciej

Loty do Stambułu startują z warszawskiego Okęcia codziennie. W poniedziałki, środy, piątki i niedziele obsługują je Turkish Airlines, a we wtorki, czwartki, soboty i (również) niedziele polski LOT.

Podróż z Warszawy do Stambułu trwa 2 i pół godziny.

Z Warszawy można dotrzeć bezpośrednio również do Antalyi. Inaczej niż w przypadku Stambułu, nie są to loty regularne, lecz czarterowe. Warto o nie dopytać w biurze podróży.

Lot do Antalyi trwa ok. 3 i pół godziny.

Koszt bezpośredniego lotu do Turcji jest jednak wysoki – ponad 1000 zł, nawet przy wykupieniu biletów kilka miesięcy wcześniej. Można oczywiście polecieć taniej, jeśli przy odrobinie szczęścia uda się kupić bilet promocyjny. W tym celu trzeba mieć pod stałą obserwacją strony linii lotniczych. Na przykład na stronie LOT-u promocje pojawiają się regularnie w środę wieczorem, ale mogą dotyczyć biletów do różnych miast, niekoniecznie tureckich.

Samolot i… czyli najtaniej

Tańszą opcją jest często lot z przesiadką lub też lot z portu lotniczego w innym kraju. Najbliższe lotniska obsługujące tanie loty do Stambułu znajdują się w Berlinie i Budapeszcie. Z Berlina można dolecieć do Stambułu liniami Pegasus lub Germanwings. Jeśli dokonamy rezerwacji wystarczająco wcześnie, możemy kupić naprawdę tanie bilety lotnicze. Do Berlina najszybciej można dojechać pociągiem (Berlin-Warszawa Express kursuje trzy razy dziennie i jedzie niecałe 6 godzin; bilety promocyjne kosztują 29 euro), a najtaniej (zwykle kilkadziesiąt złotych, im wcześniejsza rezerwacja, tym tańszy bilet) autobusem linii PolskiBus.com. Autobus jedzie jednak dużo dłużej – ok. 10 godzin.

Z Budapesztu latają do Stambułu samoloty linii Wizzair. Do Budapesztu dojedziemy pociągiem Eurocity (z Warszawy promocyjne bilety lotnicze kosztują 39 euro, a podróż trwa 11 godzin).

Można również wybrać lot z Warszawy z przesiadką, na przykład lot linii Air Baltic z przesiadką w Rydze czy linii Malev z przesiadką w Budapeszcie.

W okresie od czerwca do września linie Wizzair proponują loty do Burgas w Bułgarii (z Warszawy, Katowic i Poznania). Stamtąd kursują do Stambułu liczne autobusy, głównie przewoźników tureckich (bardzo wygodne!). Kosz biletu to zwykle 80-120 zł. Jeśli znajdziemy tanie połączenie do Sofii czy Bukaresztu, tam też nie ma problemu ze znalezieniem autobusu do Stambułu.

Drogą lądową

Jedynym autobusem kursującym bezpośrednio z Polski do Turcji jest odjeżdżający raz w tygodniu autobus firmy Panek. Autobus ten jedzie z Warszawy do Stambułu przez Kraków. Bilet kosztuje 130 dolarów w jedną stronę, a 160 dolarów w obie. Podróż trwa 32 godziny.

Równie długo będzie trwała podróż samochodem do Stambułu, więc warto zastanowić się nad zorganizowaniem sobie noclegu po drodze (jeśli jedziemy z Warszawy, wypadnie on pewnie na Węgrzech), jeśli nie ma osoby, która mogłaby zmienić kierowcę na kilka godzin. Najkrótsza trasa wiedzie przez Słowację i Węgry, a następnie Serbię lub Rumunię i wreszcie Bułgarię. W Bułgarii znajduje się przejście graniczne z Turcją. Po jego przekroczeniu i zakupie wizy, od Stambułu dzieli nas już tylko niewielki kawałek Turcji europejskiej, czyli Rumelia Wschodnia.

Podstawowe dane o Turcji
Stolica: Ankara
Powierzchnia: 780 580 km²
Liczba mieszkańców: 71,8 mln
Waluta: lira turecka (TRY) (sprawdź kurs liry)
Język urzędowy: turecki

Turcja - flaga Turcji

Turcja - godło Turcji

Miejsce na Twoją reklamę.
Kontakt